Červenec 2013

Postup rituálu - 3. díl

21. července 2013 v 12:00 | Aurorita94 |  Postup rituálu
Tato část nebude tak vyčerpávající, jako ta minulá, nicméně je stejně důležitá, jako všechny ostatní.

Vždy, než začnete vykonávat jakýkoli rituál, byste se měli očistit. Někteří wiccané upřednostňují horkou bylinnou koupel, jiní studenou sprchu, ale jsou i tací (jako třeba já), kteří si před rituálem umyjí důkladně ruce a obličej. Pokud máte spoustu času, je určitě vhodné napustit si plnou vanu a vše ze sebe smýt. Jindy to ale prostě nejde, a tak postačí, umýt si ruce. Ať už budete vykonávat jakoukoli očistu, důležité je, abyste si při ní vizualizovali, jak se z vás odplavují veškeré "nečistoty", to je na celé očistě nejdůležitější. Pokud budete chtít, můžete si při očistě zapálit šalvějové vykuřovadlo, které vám celou práci značně usnadní.

Po očistě se převlékněte do obřadního roucha. Oblečení, které budete nosit na sabaty, byste měli používat jen k tomuto účelu. Pokud žádné takové nemáte, tak se svět také nezboří. Já také dlouho nosila obyčejné kalhoty a triko, co mi zrovna přišlo pod ruku. Ovšem vždy jsem jej doplnila pláštěm, který mám jen pro tyto příležitosti. Je samozřejmě ještě jedna varianta. Neřešte, co si obléct a jděte provádět rituál nazí (pozor na popáleniny od svící a v zimě na omrzliny)

Na konec se ještě můžete ozdobit nejrůznějšími šperky. Opět je na toto několik názorů. Někteří wiccané mají šperky jen pro tyto příležitosti, někteří nenosí žádné. Je to jen na vás. Pokud se budete chtít něčím ozdobit, tak nejlepší jsou dřevěné šperky. A jestli máte dlouhé vlasy, tak si můžete splétat copy a do nich zaplétat kvítí.

Postup rituálu - 2. díl

20. července 2013 v 8:00 | Aurorita94 |  Postup rituálu
V této části se budu opět věnovat přípravám, tentokrát už ale těm, které se dělají těsně před zahájením samotného rituálu. Všechny tyto přípravy by měli probíhat ještě za světla před setměním, abyste se ujistili, že máte opravdu vše správně. Ono chystat dříví na zapálení ohně potmě, či na poslední chvíli ještě sekat trávu, rozhodně není nic příjemného.

Nejdříve bych asi začala přípravou rituálního místa. Ujistěte se, že na místě, kde chcete rituál vykonávat máte dost volného placu. Pokud vykonáváte rituál doma, odstaňte z blízkosti všechny věci, které by ochotně hořely, pokud by přišly třeba jen nakrátko do styku s ohněm. Venku si zkontrolujte, jestli máte dostatečně posekanou trávu, popřípadě svíčky umístěte do dostatečně vysokých svícnů. Dávejte si při tom pozor, kdyby začal foukat silný vítr, asi by vám i tato varianta mohla pokazit večer.

Při každém rituálu je dobré, mít v kruhu oheň. Pokud máte malý kruh, nebo slavíte doma, oheň vynechte, anebo místo něj umístěte doprostřed kruhu nějakou větší svíci, ovšem pozor, abyste na ni při tanci nebo i běžné chůzi nešlápli.

Již při těchto přípravách je vhodné vyznačit si kruh. To můžete udělat například červeným provázkem, křídou, práškem na kruh, kameny nebo svícemi. Ať budete kruh vyznačovat jakkoli, neměly by vám chybět alespoň čtyři svíce, do každé čtvrti jedna. Můžete použít buď bílé, anebo barevné podle příslušnosti (východ-žlutá, jih-červená, západ-modrá, sever-zelená).

Další, na co rozhodně nezapomeňte, je příprava oltáře. Umístěte na něj základní pomůcky (athame, kalich, pentakl, hůlku + například ještě píšťalku, zvonek,...), sošky nebo svíce pro boha a bohyni (můžete samozřejmě i obojí), svíce pro osvětlení a další věci, které by se vám při rituálu mohly hodit (rozhodně kadidelnice či stojan s vonnou tyčinkou, kniha stínů,...). Důležité také je umístit k oltáři košťátko, kterým budete prostor vymetat. Na oltáři by také neměly chybět ozdoby.

A ještě jedna důležitá věc, kterou byste měli mít rozhodně připravenou. Zápalky či zapalovač a zhášedlo, pokud nechcete zhasínat svíce prsty (nebo dokonce sfoukáváním a tím urazit živel oheň!).

Elfka

19. července 2013 v 10:37 | Aurorita94 |  Moje výtvory
Zde vám přínáším úplně první obrázek, který jsem se rozhodla úmístit na tento blog. Není to nic světaborného, ale co. Na to, že jsem pastelku nedržela v ruce už čtyři roky, to dopadlo ještě dobře :)


Postup rituálu - 1. díl

18. července 2013 v 23:19 | Aurorita94 |  Postup rituálu
V tomto prvním dílu se nebudu ještě tak úplně věnovat samotnému rituálu, jako spíše jeho naplnánování.

Před každým rituálem si pořádně promyslete, jak ho chcete vést, "jakým směrem". Naplánujte si, kdy rituál chcete provádět a také kde, zařiďte si, abyste na tomto místě a v ten daný čas nebyli nikým rušeni.

Také je potřeba si uvědomit, jakou budete chctít dělat výzdobu, ať už oltáře či prostor kruhu. Důležité také je zjistit si, jaký pokrm je vhodné zrovna při konkrétním rituálu podávat, ať potom nemusíte improvizovat, ktomu patří také sehnat si správný nápoj. S přípravou výzdoby, jídla a pití je vhodné začít už třeba tři dny předem, abyste si byli jisti, že když zapomenete něco koupit, máte ještě čas vše napravit. Při přípravě jídla a pití dbejte také na to, abyste ho měli vždy trochu více a mohli jej použít jako obětiny.

Pokud budete chtít provádět i nějaké kouzlo, nezapomeňte si ho také připravit, ať potom nemusíte zbytečně ven z kruhu, a hledat jej na stole v pokoji mezi spoustou dalších "důležitých" věcí. Krom toho je nutností mít nachystané také zaříkání, kterým uctíte daný svátek (pokud provádíte rituál na sabat či esbat).

Postup rituálu - úvod

18. července 2013 v 14:37 | Aurorita94 |  Postup rituálu
Jelikož jsem před pár dny se se strašlivým úlekem zjistila, že někteří wiccani-začátečníci, neumí sestavit vlastní návrh rituálu přesto, že doma mají několik knih o magii a wicce, rozhodla jsem se, že na mém blogu udělám menší seriál, kde v několika bodech ukáži, jak při rituálu postupovat.

Takže pokud patříte k lidem, kteří v tom také nemají tak úplně jasno, rozhodně sledujte tento blog a doufám, že již brzy budete znát vše, co se rituálů týká.