Duben 2012

Tradice Beltane

29. dubna 2012 v 12:28 | Aurorita94 |  Svátky
Jelikož se nám blíží Beltane (Beltaine, Beltine), je načase uvést pár tradic, které my wiccani, a vlastně i všichni pohané, nějakým způdobem dodržujeme. Beltane je společně se Samhainem nejdůležitější svátek vůbec. Je to svátek plodnosti a velkých oslav.

Na Beltane se tančí kolem ohně, staví se májky, stromy se zdobí červenými stuhami s přáními a samozřejmě se létá na koštěti.

V kruhu se tvoří ohniště, kde se rozdělává oheň, okolo kterého se tančí. Později, když už oheň nedosahuje takové výšky, skáče se přes něj a hazí se do něj přání. Obvykle se rozdělávají ohně dva. Do jednoho se hází naše přání, a do druhého házíme své obavy a starosti, kterých se chceme zbavit. Na Beltane se také pálí panenky, které se vyrábí na Mabon. Odtud zřejmě pochází křesťanský svátek pálení čarodějnic.

Stavění májek se také ještě dodnes někde dodržuje. Jde o buď velkou větev, ale může to být přímo i strom, která se zdobí barevnými stuhami. Nejčastěji mají čarvenou, bílou a zelenou barvu. Májka symbolizuje boha, lidé běhají okolo májky a naplétají na ni stuhy, což právě symbolizuje plodnost.

Všechny stromky by se měly zdobit červenými stuhami, ve kterých je zabaleno přání. Stužky se věšejí na větve.

Létání na koštěti patří hlavně k svátku Beltane. V dnešních dobách už je to většinou jen takové symbolické. Ovčem v dávných dobách vyráběly čarodějnice létací masti, které byly silně toxické a navozovaly halucinace. Čarodějnice při tom získávaly skutečně pocit že létají. Těmito masti se pomázávaly do podpaží, na spánky a také na genitálie, což jim přinášelo i neskutečnou slast. Některé dokonce touto mastí pomazávaly svá košťata, na kterých létala.


Doufám, že i vy dodržíte alespoň trochu tyto tradice a všem vám přejí krásné prožití tohoto úžasného svátku!

"Když se kolo roztočí,
čarodějky poskočí
kolem ohně Beltaine,
který z jara zaplane."